hardware

شاید این سوال برای شما هم پیش‌آمده باشد که سیستم‌های دیجیتال و هوشمند مثل انواع دزدگیرها، تلفن، موبایل، سیستم ایمنی، دربازکن گاراژ، دستگاه فاکس، ویدئو، دوربین ویدئویی، چرخ‌خیاطی، سیستم‌های تهویه، سرعت‌سنج و ... چطوری کار می‌کنند. مسلماً آن‌ها برای عملکرد درست نیاز به برنامه‌ریزی دارند. در حقیقت این‌گونه سیستم‌ها در درون خود دارای قطعاتی هستند که با آن‌ها می‌توان اعمال مختلف را انجام دهند که کنترل این قطعات توسط وسیله‌ای به نام میکروکنترلر صورت می‌گیرد.

میکرو میکروکنترلر چیست؟
میکروکنترلر یک مدار مجتمع یا چیپ الکترونیکی است که دارای CPU, حافظه RAM، ROM بوده و برخلاف میکروپروسسورها دارای تعدادی ورودی خروجی قابل‌برنامه‌ریزی می‌باشند و درواقع یک ریزپردازنده در درون میکروکنترلر قرار داده‌شده است که با استفاده از آن می‌تواند محاسبات منطقی و حسابی را انجام دهد. میکروکنترلرها توسط کاربر قابل‌برنامه‌ریزی هستند که طبق برنامه، کاربر می‌تواند تعریف کند اگر شرایط خاصی در ورودی اتفاق افتاد، در خروجی اتفاق خاصی بیفتد.
وجود RAM و ROM و پورت‌های I/O در میکروکنترلرها آن‌ها را یک انتخاب ایده آل برای کاربردهایی می‌کند که قیمت و فضا در آن‌ها مهم است. در بسیاری از کاربردها مثل کنترل از راه دور تلویزیون نیازی به محاسبات سنگین وجود ندارد. در این‌گونه موارد و بسیاری دیگر از کاربردها فضای مورداستفاده توان مصرفی و قیمت هر واحد مهم‌تر از قدرت محاسبات است. به همین میکروکنترلرها عموماً برای کاربردهای کوچک طراحی می‌شوند.

hardware3
میکروکنترلر AVR چیست؟
AVR در ابتدا یک خانواده از میکروکنترلر های ۸ بیتی بود که در سال ۱۹۹۶ بر پایه معماری تغییریافته هاروارد طراحی و ساخته شد و توسط شرکت Atmel روانه بازارهای جهانی شد. این میکروکنترلر یکی از پرفروش‌ترین میکروکنترلر ها در کل جهان به شمار می‌آید و تاکنون در پروژه‌های کثیر علمی، تحقیقاتی و تجاری گوناگونی به کار گرفته‌شده است. این میکروکنترلرها از معماری ریسک برخوردارند. همچنین شرکت Atmel کوشیده است تا با استفاده از معماری پیشرفته و دستورهای بهینه، حجم کد تولیدشده را پایین آورده و سرعت اجرای برنامه را بالا ببرد. یکی از مشخصات این نوع میکروکنترلرها دارا بودن ثبات‌های همه‌منظوره مختلفی است. همچنین در این میکروکنترلرها، از حافظه‌های کم‌مصرف و غیر فرار فلش و ای‌ای‌پی‌رام استفاده می‌شود. AVR سری‌های مختلفی را شامل می‌شود و فرآیند توسعه این خانواده از میکروکنترلرها همچنان ادامه دارد. از شناخته‌شده‌ترین سری‌های AVR می‌توان به سری Attiny، Atmega، AtXmega اشاره نمود. در حال حاضر AVR در سری‌های مختلف و متنوعی با توان‌های پردازشی گوناگون، ظرفیت‌های حافظه‌ای مختلف و سرعت پردازش متفاوت در بازارهای جهانی موجود است؛ اما چیزی که در حال حاضر در کشورمان به‌صورت عمومی و گسترده استفاده می‌شود، سری Atmega از خانواده AVR است که به علت قیمت مناسب و توان پردازش بالا مورد استقبال قرارگرفته است.

hardware4

محیط برنامه‌نویسی و شبیه‌سازی میکروکنترلر AVR
میکروکنترلرهای AVR دارای محیط‌های برنامه‌نویسی و کامپایلرهای متفاوتی می‌باشند که معمولاً به زبان بیسیک و C که زبان‌هایی پرکاربردی در دنیا محسوب می‌شوند، طراحی‌شده است. برخی از این کامپایلرها عبارت‌اند از کامپایلر بسکام BAScom (به زبان Basic)، کامپایلر CodeVision (به زبان C) و کامپایلر تخصصی شرکت Atmel، AVR Studio (به زبان C و اسمبلی) که خود دارای شبیه‌ساز برای تست برنامه می‌باشد. البته برای شبیه‌سازی برنامه‌های نوشته‌شده در سایر زبان‌ها می‌توان از نرم‌افزار Proteus که شامل یک کتابخانه عظیم از قطعات الکترونیکی می‌باشد، استفاده کرد.

hardware5

شرکت آسان سیستم مبنا (ایزی سافت) آمادگی قبول هرگونه سفارش برای طراحی مدار و برنامه‌نویسی سخت‌افزار را دارد، جهت درخواست سفارش یا هرگونه اطلاعات بیشتر از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

Download مشاهده نمونه پروژه انجام شده (نرم افزار دستگاه الكتروفورز موئين)

AccountingPlus AccServer Inventory